TWO WEEKS AGO WE REALEASES OUR FIRST TOP 5 RANKINGS OF THE HIGH SCHOOL WRESTLERS IN THE AREA.  THIS IS AN UPDATE OF HOW SOME HAVE FARED IN COMPETITION SO FAR THIS SEASON.  NEXT SET OF RANKINGS SCHEDULED TO BE RELEASED 12/19/19


 

There have already been a couple of weigh-ins around the Quad Cities and a few whistles blown in high school gyms, so it is time for our first TOP 5 Quad City Individual High School Wrestling Rankings.  This is the first installment of our 2019-2020 bi-monthly rankings.

We realize that some wrestlers will switch weights and/or may not be at the weight that earlier had been reported.  We took information from Illinois Mat MenIllinois High School Athletic AssociationIllinois Wrestling Coaches AssociationThe PredicamentIAWrestle.comQCT VarsityIowa High School Athletic Association, local media, local high school coaches, and local fans.

** THE RANKINGS HAVE BEEN EDITED AND UPDATED 3 TIMES SO FAR TODAY! THANK YOU TO ALL WHO HAVE REACHED OUT AND GIVEN INPUT.  THE WRESTLING COMMUNITY IS FANTASTIC IN OUR AREA AND THE PASSION IS REAL.

 

"Wrestlers. Clear the mats!"


 

106

  1. CHARLIE FARMER 11 Moline
  2. DUSTIN BOHREN 10 Bettendorf
  3. DERRICK BASS 9 Assumption
  4. KALE ANDERSON 12 Clinton
  5. NATHAN CANFIELD 11 Davenport Central

 

Derrick Bass beat the #2 wrestler in Class 1A by technical fall en route to winning the Mount Vernon Invitational.   Nathan Canfield good 2nd at Dick Mellinger Invitational.  Dustin Bohren dropped a pair of losses to ranked wrestler.  Kale Anderson won the Carson DeJarnett Invitational.


 

113

  1. KEATON ZIEMET 11 DeWitt
  2. ANTHONY MONTEZ 10 Geneseo
  3. MANNY LIMON 11 Rock Island
  4. TRAVIS HODGES 11 Davenport West
  5. TATEUM PARK 12 Davenport North

 

Travis Hodges won championships at Willard Howell Invitational and the Zimmerman Invitational.  Tateum Park 4th at Jim Boyd Invitational.


 

120

  1. PEYTON WESTLIN 10 North Scott
  2. ETHAN FORKER 10 Davenport Assumption
  3. JACOB FABER 12 Bettendorf
  4. GAGE MOWRY 11 Rock Island Alleman
  5. CADE HORNBACK 11 Geneseo

 

Forker took 2nd at Mount Vernon Invitational.  Faber went 4-0 at Go-Hawk Title Town Duals wrestling at 113.


 

126

  1. AIDEN EVANS 12 Bettendorf
  2. KAEL BRISKER 11 Wilton
  3. ANDREW BURKEYBILE 11 Moline
  4. LUKE HANKHOUSE 12 Geneseo
  5. TJ FITZPATRICK 11 Davenport Assumption

 

Evans took 2nd at Keith Young Invitational.


 

132

  1. VICTOR GUZMAN 12 Rock Island
  2. KOLE BROWER 10 Moline
  3. NOAH GONZALES 10 Davenport Assumption
  4. JOSH PELZER 10 Bettendorf
  5. ROBERT HOWARD 12 DeWitt

138

  1. DUNCAN DELZELL 11 Burlington
  2. DANIEL MEEKER 12 Wapello
  3. ERIC KINKAID 10 Camanche
  4. TRENTON DOTY 12 North Scott
  5. DALLAS KRUEGER 12 Rockridge
  6. MICHAEL MACIAS 9 Davenport Assumption

145

  1. DEVON STRIEF 11 North Scott
  2. LOGAN ADAMSON 11 Bettendorf
  3. COLTON REIMAN 12 Riverdale
  4. NOLAN THRONE 12 Rockridge
  5. PARKER TERRONEZ 9 Davenport Assumption

152

  1. ELI LOYD 12 Pleasant Valley
  2. WIL ESMOIL 12 West Liberty
  3. CLAY DEBAILLIE 11 Geneseo
  4. BRANDON LAWVER 12 Rock Island
  5. CHASE DIAZ 9 Davenport Assumption

160

  1. JAKE MATTHAIDES 12 North Scott
  2. CADE EVERSON 11 Camanche
  3. JACK PATTING 12 Rock Island Alleman
  4. DAMIEN PETERSEN 11 Bettendorf
  5. CEDRIC CASTILLO 12 Muscatine

170

  1. DJ PARKER 11 Moline
  2. BRADLEY HILL 10 Bettendorf
  3. ZACH CAMPBELL 12 North Scott
  4. TRYSTEN ALTENSEY 12 Riverdale
  5. TIM NIMELY 11 Muscatine

182

  1. ABE MICHEL 12 Maquoketa
  2. TREVOR BITNER 12 Clinton
  3. COY BAKER 12 Wilton
  4. JACK WEST 12 Davenport North
  5. THADE GOTTSCHALK 12 North Scott

195

  1. KANE SCHMIDT 11 Bettendorf
  2. BRYAN CAVES 11 Riverdale
  3. TYLER THURSTON 12 North Cedar
  4. AIDEN MORGAN 10 Davenport Assumption
  5. TYREESE JOHNSON 12 Davenport West

220

  1. SETH ADRIAN 12 Davenport Assumption
  2. KOBE SIMON 11 West Liberty
  3. ETHAN BERRY 12 Bettendorf
  4. HUNTER RANDALL 12 Clinton
  5. ZACH WALLACE 12 Moline

285

  1. GRIFFIN LIDDLE 11 Bettendorf
  2. COBIE UNDERWOOD 12 Moline
  3. TAVEN RICH 12 Maquoketa
  4. GABE HAYES 12 Louisa-Muscatine
  5. ROBERTO TORRES 12 Rock Island Alleman

 

IF THERE IS ANY WRESTLER THAT WE FORGOT TO MENTION OR THAT WE SHOULD KEEP A CLOSE EYE ON THIS YEAR.  PLEASE LET US KNOW AT QCHassle@gmail.com